Zzbbrraaňň

"S Šaškama byly trable už vod začátku. Nerozuměli sme si. Teda ne, že bysme si nerozuměli, ty jejich šedostříbrný koule překládaly dobře, ale nerozuměli sme si. No prostě s nima byly trable.

Samozřejmě poprvé je potkali roboti vod PP, jako vod předběžnýho průzkumu. Snímky z družic, roboti PP. Při hledání místa na novou základnu se vobjevili poprvé. Skupina humanoidů s těma svýma koulema. Roboti navázali kontakt, začali s nima oficiálně jednat. Formální žádost o stavbě, obchod a tak. Mezi tím naše flotila jela podle signálů. Šašci, nebo jak si sami, podle těch koulí, říkaj ylly, si mysleli, že roboti sou lidi. Všechno bylo o.k., za souhlas se založením obytnýho komplexu si vybrali nějaký technologie. Podle záznamů to ale vypadalo, že spíš ze zvědavosti, než že by je vopravdu chtěli.

Všecko šlo dobře. Už sme byli tak na šest parseků, základna hotová. Aby to dál šlapalo, nebyli všichni roboti deaktivovaný. Ještě pár tejdnů zbejvalo do orbity. Jak už to bejvá, hoši si pucovaly kvéry, velitel cvičil projev. Jenže...

Jenže to nikdo netušil, co se stane. Na malým náměstíčku čekali Šašci. Roboti jim řekli, že přijedou noví vosadníci. Krátkodosahovej teleport nás posadil k nim. Co mě zachránilo, nevim. Nějaká šílená náhoda. Teda jestli si umíte představit, jak se zle kření šedostříbrná koule. Najednou jsem to viděl, ten pohled. Cosi ve mě zaplo a já rychle zmáčk' ruční ovládání osobního teleportu. V tom okamžiku všichni ostatní v křečích padli na zem, se stovkama šipek v těle. Jak ježci, ty zvířata, víte, s bodlina na hřbetě. Roboti začali zmateně pobíhat. Voddělali pár koulí, pár Šašků. Já se probral ze mdlob až ve čtyřech parsecích. Zbytek jsem viděl na záznamech.

Bylo mi řečeno, že ty koule sou nějací hlídací psi a překladače dohromady. Kdovíco ještě uměj. Prej to sou symbionti, nebo co. Proti robotům se třema zákonama prý nic neměli, ale jak se vobjevili lidi, bylo zle. To je asi všecko, co vo tom vím, pane."

Poručík Hennes podepsal protokol. Major Kripp z vyšetřovací komise U.N.S.F. ho přidal do složky Incident ylly a složku zavřel.

 Zpátky