Pojď, nakreslím ti modrý čtvereček

"Mohl bys mi, prosím tě, podat ten oranžový fix?" natáhl Pátý k Třetímu ruku.

"Hned to bude, ještě tady něco dodělám," odpověděl Třetí Kreslič a kresle dlouhou oranžovou čáru, lehce si šmejdil povystrčenou špičkou jazyka po dolním rtu.

Potemnělé místnosti dominoval obludně rozlehlý kulatý stůl, připomínající karbanické doupě nějakých obrů. Na něm pak byla jako ubrus rozprostřená velikánská plachta papíru. Ostré a jasné světlo lampy ji celou pozlacovalo, nicméně okolo stolu již panovalo medové šero. Pět mužů v tmavě modrých overalech pobíhalo okolo stolu, lezlo po něm i pod ním, v zubech tužky a fixy, z kapes jim čouhala pravítka, kružítka, ale i jiné kreslicí potřeby.

"Kde je Plánovačova předloha pro C90563, neviděl jste ji někdo?" Druhý nervózně prohrabával stoh papírů na zemi vedle stolu. "Sakra, něco mi tu nevyšlo a já už ta čísla zapomněl," zakňoural.

"Podívej se na sekci D90, ta vypadá podobně, třeba si vzpomeneš," chlácholil ho Čtvrtý.

"Nepamatujete si někdo, jak je široká hodina? Vůbec mi to tu nesedlo, je to celé jaksi za roh. On tady totiž někdo neumí dělat pravé úhly," hodil Prvý Kreslič vyčítavý pohled na Třetího a Pátého.

"Dvě celé čtyři tři," odpověděl podrážděným tónem Pátý. "Kdyby někdo před týdnem nezlomil velký trojúhelník, nešly by čáry šikmo," a oplatil Prvému lehce ironickým úšklebkem.

"Kam se zas dalo to lepidlo?" zeptal se Druhý spíš sám sebe. Prohmatal si kapsy a pak zašátral po stole.

"Tady je," vítězoslavně jej zvedl nad hlavu. "Jo, asi před týdnem jsem se seznámil s pěknou kostí," řekl z ničeho nic, lepě tenký proužek papíru přes nepovedenou linku. A zálibně se pousmál.

"Nenapínej, povídej!"

"Další šedivka?"

"Ale tak, pánové, všichni jsme Služebníky Lidstva. Modří nebo Šedí."

"Nebo Červení," dodal jízlivě První. Všichni se tomu povedenému vtipu zasmáli.

"Je to skutečně pěkná holka. Skvěle se s ní bavím. Má ale jednu chybu..."

"Nech mě hádat," vmísil se Třetí, "nechce ti..."

"Ne, nechce," uťal ho Druhý.

"Hmm, jo, to máš těžký," zafilozofoval Pátý, "někdy ani modrý overálek neznamená pěknou..." a očkem koukl na Druhého, "...pěknou zábavu." Ostatní se zahihňali na účet Druhého.

"Však pro jedno kvítí..." začal smířlivě Třetí.

"... Modrý nesvítí!" dodali s tartasem bouřlivého smíchu všichni ostatní.

Druhý si vzal další Plánovačův arch. 'A hleďme,' zabrumlal si pro sebe. Známá kombinace písmen a číslic mu vrátila barvu do tváří. 'Hmm, hnědý trojúhelník... ale kdepak, počkej... nakreslím ti modrý čtvereček,' a přesně podle šablony se na dosud bílém papíře zjevil modrý čtvereček.

Překreslování Plánovačových archů trvá celé tři dny. Padlo ještě mnoho vtipů a lascivních historek.

Vykonavatel JYK-02543, mezi přáteli zvaný Mug, přišel v pondělí ráno do práce v relativně dobré náladě. Hádka s Nop, s níž žil posledních pár měsíců, byla už za nimi a po bouřlivé noci usmiřování v pátek, uznale při tom pomyšlení zamručel, mu Nop ani nevyčítala sobotní večírek u Kofa, Vykonavatele ze sousední čtvrti.

Hned jak si pověsil kabát, zapnul rádio. V osm bude Sounáležitost, Agenti přijdou až ve čtvrt na devět. Takže to má celé dvě hodiny na přípravu dnešních podkladů.

Otevřel schránku s dokumenty od Kresličů. Svitky papírů mu tiše šramotily v prstech. Ó, být tak Kresličem, zasnil se. Modrý overal, ne ten zelený Vykonavatelský, na každém prstě pět ženských... 'Co bych s nimi dělal,' zachichotal se v zápětí. Vždyť i s jednou je trápení až nad hlavu. I když ne jen trápení...

ízný nástup kapely v rozhlase ho vrátil ze snových krajů do reality. Požitkářsky se protáhl, až mu příjemně křuplo v zádech. Zamnul si ruce a dal se do toho. Z šuplíku si vytáhl nůžky a pravítko a jal se rozstřihávat a roztřiďovat dnešní nášup Schemat. Pečlivé obstřihoval vyznačené okraje. Odpad házel pod stůl, do koše, Denní Schemata pak podle značek rozděloval Agentům do složek. 'No,' pomyslil si, 'dnes bych to měl do devíti stihnout.' A téměř zálibně vykrojil nůžkami další kus.

Skutečně, Agenti dnes nečekali dlouho. Agent RTWC-611213 věděl, že když má šéf špatný den, sedí tu někdy až do dvanácti a pak vše vyřizuje až po obědě, i když je to proti regulím. Ale dnešek vypadal na klidný den.

Ve čtvrt na deset se vydal ke svému kastlíku. Odemkl jej, vytáhl složku, papíry v ní si přendal do své složky v pracovní tašce, červené stejně tak, jako agentský overal. Podle tloušťky už dokázal odhadnout délku obchůzky. Dnes sfoukne kolečka před obědem, možná i pár trojúhelníků. Když prohlížel kolečkáře, narazil na Schema, které naposledy viděl v Škole. Agenti, i když stojí pod Vykonavateli, jsou zvláštními Služebníky. Jejich vzdělání je náročné a s tím i zodpovědnost. To vše si uvědomil, spolu s hrdým hlasem Učitele Agentů, při pohledu na Schema pro Prodavačku DFTRG-88994455. Modrý čtvereček. 'To budu muset nejdřív zajít za Výdejcem,' poznamenal v duchu. Strčil papíry zpátky do tašky a vydal se do kanceláře Výdejce.

Bylo už pomalu jedenáct, když přišel k obchodu s potravinami, kde DFTRG-88994455 pracovala.

"Dobrý den," pozdravil.

Ostatní Služebníci, jež zde byli, se na něj úkosem podívali. Agenti nebyli mezi nejoblíbenějšími.

"DFTRG-88994455, mám zde vaše Schema. Následujte mne."

DFTRG-88994455 byla mladá, asi dvaadvacetiletá, kaštanové vlasy, veselý a milý úsměv. Zrovna před týdnem se seznámila s jedním z městských Kresličů. Slýchala o nich hrozné věci, ale tenhle byl milý a pozorný. Nenaléhal, řekla-li 'ne', dokonce se nabídl, že ji doprovodí domů.

Teď si ale utřela ruce do zástěry, kterou měla přes svůj šedý overal obyčejného Služebníka s distinkcí Prodavače. Pokrčila rameny směrem ke kolegyni. Neví, kdy se vrátí. Pohlédla do kamenné tváře Agenta a následovala ho. Agenti mohou mít vztah pouze s Agentkami, což z nich dělalo ještě podezřelejší, než by byli jen kvůli své práci.

Vyšli do chodby. Agent se rozhlédl a krátce zaposlouchal do ticha, přerušovaného jen jejich dechem. Vytáhl si tašky jakési lejstro, podíval se do něj a pak na DFTRG-88994455.

"Modrý čtvereček," řekl monotónním hlasem.

Po dívčině obličeji přeběhla vlna zděšení. Slyšela fámy o čtverečkářích. Prý vždy, když někdo zmizí...

"Jménem Lidstva," nenechal její myšlenky doplout Agent. Vytáhl jakousi malou krabičku a stiskl ji.

Prodavačka DFTRG-88994455 zmizela. Místo ní ležel na zemi šedý overal s distinkcí a pár pracovních bot. Agent vytáhl druhou tašku, jedno po druhém vzal boty a overal, vyklepal z nich jakýsi šedavý prach a obojí uložil do tašky. Na patřičné Schema přičinil do rohu značku o vykonání a uložil ho zpět.

Jakmile zabočil chodbou vpravo a zmizel za rohem, snad průvan či co, rozvířil hromádku šedavého prachu a rozfoukal ho po podlaze.

 Zpátky